środa, 6 stycznia 2016

Let's travel somewhere: Najciekawsze zamki w Europie

Nie wiem skąd mi się to wzięło, ale fascynują mnie zamki. I to nie te jak z bajki, ale te najbardziej mroczne, opuszczone i zniszczone. Dlatego dzisiaj, jako wielka fanka wszystkiego co przerażające ("Gęsia Skórka" forever <3) zapraszam Was do poczytania o najciekawszych (moim zdaniem) zamkach w Europie. 
Zacznę od mojego wymarzonego...

ZAMEK MIRANDA, Belgia12 Bone-Chilling Images Of Abandoned Places - brainjet.com:

Zamek mieści się w belgijskich Ardenach, wśród górskich lasów. Został zbudowany w 1866 roku na zlecenie jednej ze szlacheckich rodzin, która potem musiała go opuścić. Podczas II wojny światowej przejęła go armia niemiecka, a w kolejnych latach zamek ten pełnił funkcję najpierw domu dla belgijskich kolejarzy, a potem sierocińca. Został opuszczony w latach 80. i do dzisiaj nie znaleziono inwestorów, którzy chcieliby zrobić z niego hotel. W 1995 roku został mocno zniszczony na skutek pożaru, a ponad 10 lat później, w 2006 roku- uderzenie pioruna dokonało jeszcze większych szkód. Jak widzicie na załączonym obrazku- obiekt jest przeeeepiękny, ale obecnie planowana jest jego rozbiórka (Spieszmy się zwiedzać zamki!). Z wszystkich zamków, których się naoglądałam i o których się naczytałam, ten jest moim faworytem i marzy mi się, żeby zdążyć go zobaczyć na własne oczy. Ma w sobie wszystko czego szukałabym w takich budowlach- ogrom tajemnicy i ponury czar. Choć przyznam, że kiedy oczami wyobraźni widzę hasające po ówczesnym sierocińcu dzieciaki, to wcale im nie zazdroszczę. Ja to bym chciała tak na chwilkę- zobaczyć, sfotografować i spieprzyć, kiedy tylko usłyszę jakiś dziwny odgłos. A te dzieci tam żyły, olaboga. O tym miejscu krąży mnóstwo mrocznych legend- strużki krwi na ścianie, duchy szlacheckiej rodziny, której wcale nie udało się uciec... Jakbyśmy mieli teraz po 13 lat i siedzieli w czyimś pokoju podczas kolonii, to byłabym pierwsza do opowiadania strasznych historii nocą.

Popatrzcie jeszcze na wnętrze:
I don't know why, but I always find the abandoned castles the most beautiful.  Abandoned Castle - Belgium by kleiner hobbit, via Flickr:


HOHENWERFEN, Salzburg, Australia
Hohenwerfen to jeden z najpotężniejszych zamków austriackich. Zamek ten ma nieco złowieszczą reputację, kiedyś był więzieniem stanu, czyli więziono w nim wysoko urodzoną szlachtę oraz władców. Podczas drugiej wojny światowej, wykorzystywany był przez Niemców jako centrum szkoleniowe. Z gotyckich wież zamku rozpościerają się przepięęęęękne widoki na Alpy (nie widziałam- wierzę wygooglanym obrazkom).  


ZAMEK W EDYNBURGUEdynburg jest podobno jednym z najbardziej nawiedzonych miast Europy. Na tamtejszym uniwersytecie możesz nawet studiować parapsychologię. Pomiędzy Starym i Nowym Miastem znajduje się Princes Street Gardens. Jest to park, który powstał na błotnistych terenach po jeziorze Nor Loch. Jezioro to w czasach średniowiecza wysychało, powoli zamieniając się w bagno. Mówi się, że straciło w nim życie około 300 osób. Tu również dokonywano egzekucji za inne przestępstwa. Było to też miejsce wielu samobójstw i zabójstw. Dopiero w XVIII wieku bagna osuszono i zamieniono w park. Chyba nie chciałabym tam jako dziecko puszczać latawców... W 2001 roku, w zamku przeprowadzono jedne z największych na świecie badań zjawisk paranormalnych. Uczestnicy eksperymentu twierdzili, że widzieli szare zjawy, czuli się obserwowani, dotykani, a nawet szarpani, rejestrowali też nagłe spadki temperatury. Nie wiem na ile wierzycie w takie zjawiska, ale do mnie takie rzeczy nie przemawiają. Mi też się czasem ubzdura, że widzę ducha za rogiem, a kiedy się stresuję to odczuwam spadek temperatury. Dżizas. 

DRAGSHOLM, Herve, Dania

dragsholm castle, zealand - Google Search:

Ta budowla powstała 800 lat temu i uważana jest za najbardziej przerażającą w całej Danii. Kiedyś było to więzienie, a teraz jest hotel, ale co ciekawe- turyści nie przyjeżdżają tam w celu relaksu, a raczej w celu spotkania z duchami, których ponoć jest trójka. Jest kilka wersji, co one tam robią, ale ta legenda jest chyba najbardziej popularna:
"Postacią, która w historii trzynastowiecznego Dragsholm otworzyła mroczny okres był James Hepburn, hrabia i trzeci mąż Marii Stuart. Spędził tu ostatnie lata życia jako więzień skazany za zabójstwo męża królowej, którą następnie poślubił. Podobno pod koniec swojej odsiadki popadł w obłęd, a kiedy zmarł, został pochowany w krypcie pobliskiego kościoła. Odkąd opinię publiczną zaczęły paraliżować plotki na temat jeźdźca, który regularnie nawiedza posiadłość, Duńczycy uwierzyli, że jest nim zbłąkany duch Hepburna. Tym samym hrabia stał się głównym bohaterem legend związanych z zamkiem, który zyskał status najstraszniejszego miejsca w Danii. Oprócz Hepburna mają błąkać się po nim jeszcze dwa inne duchy, tym razem kobiet: White i Grey Lady. White Lady była młodą dziewczyną, która rzekomo zakochała się w pracującym na zamku chłopcu z niższych sfer. Kiedy o romansie dowiedział się jej ojciec, zamknął dziewczynę w jej własnym pokoju, od tamtej pory nie widziano jej żywej. Podobno w trakcie prac konserwatorskich na początku XX stulecia jej odziane w białą koszulę szczątki przypadkowo odkryli w jednej z wnęk w ścianie robotnicy."

Bran, Zamek draculi, Rumunia
Dzięki książce Brama Stokera zamek uchodzi za siedzibę wampira Draculi, choć prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał. Prawdziwą siedzibą Włada był inny rumuński zamek- Poenari. No, ale reklama znakomicie. 

Mnie osobiście zniechęca taka ściema, więc wystarczy mi napatrzeć się na ten zamek na zdjęciach. 


NEUSCHWANSTEIN, NiemcyPoczuj się jak w baśni. Wybudowany został w 1869 r. na polecenie bawarskiego króla Ludwika II na stromych skalnych ścianach. Ludwik II miał ciężkie życie. Nie dość, że martwił się wojną prusko-austriacką, potem francusko-pruską i utratą niepodległości Bawarii, to jeszcze był ponoć niepoczytalnym homoseksualistą. Hm... 

ZAMEK STALKER, Szkocja
TOP 10 Breathtaking Castles Around The World #5 Will Hypnotize You –Stalker Castle, Scotland:
Zamek ten położony jest na malowniczej wysepce, na tle górskich szczytów, został wybudowany w 1320 roku. Wcale mnie to nie dziwi, że to jeden z ulubionych motywów na szkockie pocztówki, kalendarze i inne pamiątki, bo prezentuje się magicznie. W ostatnich latach zamek rozsławiła grupa Monty Pythona. Castle Stalker pojawił się w ich filmie pt. „Monty Python i święty Gral”, a jeszcze innym filmem, w którym pojawił się zamek był Highlander: Endgame. Nie oglądałam i raczej nie zamierzam, wolałabym zobaczyć ten zamek na żywo, dopływając tam drewnianą, creepy łódeczką, nucąc jakieś szkockie pieśni. Tylko trzeba by było ugadać się z właścicielem, bo to własność prywatna. TripAdvisor mówi, że widok oszałamiający. Wierzę.

 ROCK OF CASHEL, Irlandia
Beauty of The Rock of Cashel - Ireland:
Na zamek w Cashel składa się zespół średniowiecznych budowli sakralno-obronnych, położony na stromym wapiennym wzgórzu. Według legendy skała została utworzona przez Szatana, który przelatywał nad tym miejscem z wielkim głazem w zębach. Gdy zobaczył św. Patryka szykującego się do postawienia nowego kościoła w tym miejscu, wstrząśnięty upuścił ów kamień, tworząc Rock of Cashel. Św. Patryk vs. Szatan 1:0, i Patryk ucieszony zwycięstwem, postanowił właśnie na tej skale wybudować Kościół.
Ładnie i ciekawie to wygląda na zdjęciach, ale jak przeczytałam ile turystów rocznie odwiedza to miejsce, to już mi trochę zbrzydło.

ZAMEK GWRYCH, Wielka Brytania
The ghostly remains of Gwrych Castle, Wales - built between 1819 and 1825 at the behest of Lloyd Hesketh Bamford-Hesketh.:


Zamek położony w pobliżu miasta Abergele w Hrabstwie Conwy. Wygląda jak typowy zamek średniowieczny, ale został wzniesiony w latach 1819-1825. Ciekawa historia, która wiąże się z tą budowlą jest taka, że podobno brytyjskiego biznesmenowi udało się sfotografować zdjęcie zjawy. Tj. on nie wiedział co fotografuje, dopiero na komputerze dostrzegł bladą postać i niby nie ma wątpliwości co do tego, że jest to duch hrabiny. Północnowalijska Grupa Badań nad Zjawiskami Paranormalnymi przyznała, że w zamku wielokrotnie widywano tajemnicze zjawy. Co do tego, co się teraz tam dzieje, to niedawno znaleźli się inwestorzy, którzy chcą zrobić z budynku hotel. To kolejny zamek, który przydałoby się jak najszybciej zobaczyć, choć niekoniecznie po to, żeby zrobić zdjęcie zjawie...

(Wszystkie zdjęcia zostały znalezione na Pintereście)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz